среда, 25 января 2017 г.

урок літератури у 8 класі

Тема.  Володимир Сосюра. «Васильки», «Осінь» («Облітають квіти, обриває вітер…»). Щирість ліричного самовираження.
Мета: продовжити ознайомлення восьмикласників із лірикою В.Сосюри, показати особливості інтимної та пейзажної лірики на прикладі віршів «Осінь», «Васильки»; удосконалювати вміння аналізувати поетичні твори, розвивати навички виразного читання, спостережливість, асоціативне мислення; прищеплювати любов до природи, підвести учнів до усвідомлення того, що щирість почуттів – невід’ємний складник духовного світу людини.
Обладнання: виставка творів поета, портрет, мультимедійні засоби.
Тип уроку – урок засвоєння знань, навичок й умінь.
                                                          Якби помножити любов усіх людей,
                                                          ту, що була, що є й що потім буде,
                                                          то буде ніч. Моя ж любов – як день,
                                                           не знають ще чуття такого люди.
                                                                                    В.Сосюра
                                                                                                                                                          Перебіг уроку
І. Організація класу
1.1. Привітання (Учитель вітається з учнями, перевіряє їх готовність до уроку)
1.2 Рефлексія «Психоформула»
- Діти, нехай девізом нашого уроку стануть слова Володимира Сосюри:
                                                          Якби помножити любов усіх людей,
                                                          ту, що була, що є й що потім буде,
                                                          то буде ніч. Моя ж любов – як день,
                                                           не знають ще чуття такого люди.
                                                                                   
ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів із теми
2.1. Перевірка домашнього завдання
Декламування напам’ять учнями поезії «Любіть Україну!». Взаємокоментування.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Поетична хвилинка (Декламування поезії «Українські квіти – українські діти» супроводжується відеороликом.)
Українські квіти вийшли зрання на гуляння
Українські діти,  їх стрічали і вітали
Українські квіти. Ось волошки, сонні трошки,
Синім шовком шиті, ясноокі, чисто вмиті,
Розбрелись по житі. Ось рожева конюшина,
А на ній і комашина, що, не дивлячись на ранок,
Їсть солодке на сніданок. На горбочку мак,
В шапці, як козак. Він яскравий, мов вогонь!
А бундючний – Бог боронь!
Вміє задаватись так, як будяк!
Там росте холодна м’ята (Добре пахне, як пом’ята),
Там шовковая трава щось шепоче, мов жива.
А з травички – ніжні личка: то вже Братик і Сестричка
У тих самих кольорах, що на наших прапорах.
Розбрелись по полю діти – більші, менші і малі –
Молоді яскраві квіти української землі.
                                           Ганна Черінь
3.2. Вправа «Мозковий штурм»
- Діти, а які квіти вам подобаються? Чим вони вас приваблюють?
3.3. Презентація «Степові квіти»

ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
ІV. Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань
4.1. Вчитель. Нещодавно я прочитала лист Володимира Сосюри своїй дружині, якій на той час виповнилося п’ятдесят чотири роки, послухайте його «… У мої роки я, як юнак, люблю тебе. Моє серце заледеніло без тебе, і смислу нема в житті без тебе… Дивно і не дивно, що пишу тобі, як молодій дівчині. Але в моїх закоханих очах ти завжди будеш молодою». Дружину свою Марію Гаврилівну, Сосюра називав синьооким щастям. Їй присвятив чимало віршів. Прослухайте один із них.
Я люблю тебе, друже, за те,
Що в очах твоїх море синіє,
Що в очах твоїх сонце цвіте,
Мою душу і пестить, і гріє.
За волосся твоє золоте,
За чоло молоде і відкрите,
Я люблю тебе, друже, за те,
Що не можу тебе не любити.
Марія була музою поета, вона його ідеал. І лише їх одній – усі найкращі поетові присвяти.
4.2.Коментар епіграфа уроку
4.3.Виразне читання поезії «Васильки».
4.4. Бесіда
1. Якого кольору цей вірш? З чим асоціюється синій колір? (Синій колір – це спокій, рівновага, умиротворення.).
2. Таким спокоєм пронизана поезія «Васильки». Його відчуває читач. А яка картина постає у вашій уяві?
3. Чому саме скромні квіти васильки, що загубилися в житі, опоетизував В.Сосюра? (Неповторну природну красу цих скромних квітів може оцінити людина, яка має ніжну душу, мрійливу натуру.).
4. Яка роль поетичного паралелізму у вірші? (Такою ж красивою й неповторною, як васильки, для ліричного героя є його кохана.).
5. Схарактеризуйте ліричного героя. Як ви розумієте слова «синіє щастя у душі моїй»? Доведіть, що вірш належить до інтимної лірики.
6. Перечитайте ще раз поезію мовчки. З якою інтонацією ви читатимете рядки:
             Одсіяють роки, мов хмарки над нами,
             І ось так же в полі будуть двоє йти,
             Але нас не буде?
(З легким смутком, який викликаний тим, що життя не вічне.)
7. У що ж хоче повірити ліричний герой? (Може, васильками станем я і ти.)
8. Чому кохані можуть перетворитися на квіти?
Учитель. У деяких релігіях світу вірять у переселення душ. Наші предки - слов’яни також вважали, що душа померлої людини вселяється у квітку, птаха чи тварину. Тому з таким трепетом вони ставилися до всього живого. Може, саме тому у звичайних васильках поет побачив закохані очі. Отож у вірші звучить ідея безсмертя людини і її кохання. Тому в поезії «Васильки» поєдналися три види лірики – пейзажна, інтимна, філософська. Ця невеличка поетична мініатюра – роздум про вічну красу життя.
4.5. Володимир Сосюра – талановитий поет – лірик, співець боротьби і кохання, неперевершений майстер чарівного слова. Він – автор прекрасних пейзажних замальовок «Люблю весну», «Літо», «Осінь», «Зима». Одну з таких поезій ми опрацюємо на уроці.
Асоціативно – настроєва хвилинка.
-         Чим вас приваблює осінь? Назвіть палітру її кольорів. Який колір переважає восени? Обґрунтуйте.
-         Заплющте очі й перенесіться подумки в осінь. Яку картину ви побачили? (Багряний лист, пожовклі трави, жоржини…)
4.6.Виразне читання поезії «Осінь»
4.7. Бесіда
- Якою побачив осінь В.Сосюра? Чи сподобалася вам вона?
- Хто з вас саме такою уявляв осінь – золотокосою красунею на чорнім баскім коні?
- Який настрій викликала у вас поезія?
4.8.Робота в групах. Аналіз вірша.
«Художники». Зафарбуйте у тексті поезії слова, що позначають кольори або «кольорові» слова. Яким вийшов ваш малюнок? Який колір переважає?
«Психологи». Випишіть слова, що позначають настрої та стани. Який настрій переважає?
Завдання для обох груп. Зіставте результати своєї роботи. Зробіть висновок про те, співвідносяться кольорова палітра й настрій вірша.
«Аніматори». Створіть відеоряд (реальний або уявний) до вірша. Що побачить глядач на екрані? Яким буде звукове оформлення вашого міні – фільму?
«Літературознавці». Доведіть, що осінь у поезії персоніфікована. Який у неї характер? Яка зовнішність?. Які художні засоби використав поет для змалювання осені?
Зв’язне усне висловлювання на основі звіту груп. Побудуйте розповідь про поезію «Осінь» на основі почутого. (Орієнтовна відповідь. Додаток 1).
4.9. Вчитель. З якою порою людського життя асоціюється у вас осінь? (Зрілість.)
Як ми знаємо, осінь буває різною, та все одно вона прекрасна. Просто барви стають не такими яскравими, а звуки гучними. І людина в будь – якому віці здатна на високі почуття. Ліричний герой однієї з ранніх його поезій на весь світ заявляє про свої почуття, вважаючи, що «так ніхто не кохав, через тисячу літ лиш приходить подібне кохання». Він наголошує, що важливо не розгубити своїх почуттів, пронести їх крізь життєві будні.
ІУ. Підбиття підсумків уроку
«Такий я різний…», - зізнавався в одному з віршів В.Сосюра. Чи переконалися ви в цьому, ознайомившись із трьома поезіями поета? Обгрунтуйте.
Яку з поезій – «Осінь» чи «Васильки» - ви хочете вивчити напам’ять?
У. Домашнє завдання.
1. Вивчити один із віршів В.Сосюри напам’ять.
2. Підготуватися до конкурсу виразного читання поезій.